LETNÍ AKTIVITY V OKOLÍ

TŘÍJEZERNÍ SLAŤ

Asi 3 km severozápadně od Modravy se na ploše 5 ha rozkládá vrchovištní rašeliniště pojmenované podle tří rašelinných jezírek, z nichž největší má rozlohu 7 arů.

Rašeliništěm prochází po povalovém chodníku trasa krátké okružní naučné stezky s jedenácti zastaveními. Asi dvousetmetrová stezka vede po dřevěném chodníku vnitřkem Tříjezerní slatě.

Na zajímavá místa upozorňují informační tabule, jejichž texty přibližují návštěvníkům vegetaci šumavských smrčin, seznamují je s povrchovými útvary rašelinišť, vznikem rašeliny a jejím složením.Slať je přístupná pro cyklisty i pěší.

OSTRÝ - NEJKRÁSNĚJŠÍ HORA

Nápadný dvojvrchol Ostrého dosahuje 1293 m n.m. a nachází se na státní hranici s Německem. Podle siluety byl také nazýván "Prsa Matky Boží".

Vyšším vrcholem Velký Ostrý prochází státní hranice. Stojí zde kříž a na bavorské straně turistická chata z roku 1897. Nižší vrchol Malý Ostrý 1266 m n.m. leží na bavorské straně.

Tyto skalnaté vrcholy jsou rozděleny sedlem, kde je postavena kaple se zvoničkou.

Z vrcholu Ostrého je nádherný výhled na obě strany hranice do okolní krajiny, např. na Jezerní Horu, Špičák, Pancíř, Prenet a údolí Úhlavy a Klatovy.

OstrýOstrý

VODOPÁD BÍLÁ

je nejvyšší šumavský vodopád a nachází se v údolí Bílého potoka v nadmořské výšce 940 m.n.m. Výška vodopádu dosahuje 7 metrů. U vodopádu se nachází vyhlídková terasa,která vám umožní nádherný pohled na tuto přírodní scenérii.

Vodopád

ŠPIČÁCKÝ ŽELEZNIČNÍ TUNEL

Druhý nejdelší železniční tunel v Čechách (1747 metrů), na trati Železná Ruda - Plzeň mezi žst. Špičák a zastávkou Hojsova Stráž - Brčálník. Vznikl za účelem zkvalitnění obchodního propojení mezi Čechami a Bavorskem, především pak pro dopravu uhlí ze severočeských dolů. Tunel byl postaven v letech 1874 - 1877 jako první železniční tunel v tehdejším Rakousku-Uhersku. Dodnes je nejdelším svého druhu v České republice.

Špičácký železniční tunel

HORA PANCÍŘ

Lanovka na Pancíř

Jeden z nejkrásnějších výhledů na Šumavě se otevírá z vrcholu Pancíře. Otevře se nám pohled na Šumavu a daleko do Bavorska. Jako na dlani máme dominantu Železnorudska – německý Velký Javor s typickou radarovou stanicí a vysílačem a horskou chatou Arberschutzhaus. Za jasného počasí se nabízí nezapomenutelný pohled na Alpy.

Rozhledna Pancíř

Hora Pancíř (1.214 m) je jedním ze tří vrcholků známé šumavské hřebenové trasy Prenet, Můstek, Pancíř. Hora tvoří evropský vodní předěl a pramennou oblast tří řek - Úhlavy a Křemelné, které tečou do Severního moře, Řezná pak do Černého moře.

Jak se tam dostaneme :

Na vrchol vede z rekreačního střediska Špičák sedačková lanovka s mezistanicí na Hofmankách o celkové délce 2750 m a převýšením 347m. Provozní dobu naleznete na www stránkách Infocentra města Železná Ruda Ruda www.sumava.net/itcruda

Pro cyklisty : ze Špičáckého sedla vede cesta až na vrchol

Pro pěší turisty - doporučené cesty :

  • od Sportovního areálu Špičák po zelené a dále po červené (3km)
  • ze Špičáckého sedla po červené (3km)
  • ze Železné Rudy a z Hofmanek po modré (2+2 km)   

ČERNÉ A ČERTOVO JEZERO

Černé jezero se rozprostírá na severním svahu Jezerní hory ve výšce 1008 m. Je ledovcového původu a tvoří spolu s Čertovým jezerem Národní přírodní rezervaci Černé a Čertovo jezero.

Své jméno dostalo od zdánlivě černé barvy vody jezera, vznikající odrazem okolních hustých lesů. Vodní plocha má trojúhelníkový tvar o rozloze 18,4 ha, místy je hloubka až 40 m. Dno jezera tvoří skála na níž je v současné době asi 9 m kalu, který tvoří pyl z okolních stromů, ukládající se zde po tisíce let. Nad jezerem se zvedá skalnatá, 300m vysoká Jezerní stěna a rozsáhlé kamenné moře. Pod Černým jezerem se nachází chráněná technická památka - první přečerpávací elektrárna v Čechách z roku 1930.

Černé jezero

SLALOM CARTS

Vyhledávanou a již osvědčenou atrakcí jsou slalomové káry neboli slalom-carts. Jedná se o sjezd tratě přímo na sjezdovce v areálu Nad nádražím v Železné Rudě, se speciálně upravenými kárami. Tyto káry se vyznačují specifickou konstrukcí, která zabraňuje převrácení a zvyšuje bezpečnost jízdy. Součástí je časomíra, která umožní porovnání dosažených výsledků.

LANOVÉ CENTRUM, DĚTSKÉ HŘIŠTĚ

Lyžařský areál Nad nádražím v Železné Rudě přes léto připravil mnoho zajímavých letních aktivit. Nejdelší lanové centrum na sloupech v ČR, sjezd na slalomových kárách, trampolínové hřiště i dětské hřiště.
Dětské hřiště Lanové centrum

KONA BIKEPARK ŠPIČÁK

BIKE PARK
Bikepark na Špičáku nejprogresivněji se rozvíjejícím bikeparkem v Čechách. Tratě jsou vedeny z části lesem a z části po sjezdovkách. Na žádné znich nechybí ani dřevěné prěkážky a další zpestřění.